İstər yeni başlayan, istərsə də veteran olmağınızdan asılı olmayaraq, Windows sisteminiz nəticədə diaqnoz qoymaq o qədər də asan olmayan problemlərlə qarşılaşacaq. (Narahat olmayın, bu, digər əməliyyat sistemlərində də olur.) Bu baş verəndə nə edəcəksiniz?
Problemi sizin üçün həll etmək üçün birini işə götürə bilərsiniz, lakin bu, son çarə olmalıdır. Pulsuz yükləyə biləcəyiniz vasitələrdən istifadə edərək problemi özünüz asanlıqla həll edə bildiyiniz zaman kiməsə pul ödəməyə ehtiyac yoxdur.
Əvvəlcə bu vasitələri sınamağı məsləhət görürük. Yalnız bunlarla nə qədər çox şeyin həll oluna biləcəyinə təəccüblənə bilərsiniz! Əgər hələ də problemi həll edə bilmirsinizsə, təbii ki, süvariləri gətirin.
Windows sistem diaqnostikası alətləri.
Avadanlıq problemləri Windows-da əsl baş ağrısı ola bilər. Onlar ən çox əməliyyat sisteminin köhnə versiyasını (məsələn, Windows 7 və ya Windows 8) və ya daha yeni versiyasını (Windows Insider kimi) istifadə edərkən baş verir.
Ancaq bəzən sadəcə hansı avadanlıqdan istifadə etdiyinizi bilmək istəyirsiniz. Bunlar, bu hallardan hər hansı birində necə istifadə edəcəyinizi bilməli olduğunuz alətlərdir.
1. HWiNFO
HWiNFO indiyə qədər ən əhatəli sistem xülasəsi vasitəsidir. O, CPU temperaturundan tutmuş fan gərginliyinə qədər kompüteriniz haqqında bütün məlumatları göstərir. Əslində, bir Ryzen prosessorundan istifadə edirsinizsə, bu PC yoxlayıcısından istifadə etməlisiniz, çünki CPU-Z kimi alternativlərin yanlış oxunuşlar verdiyi məlumdur.
Əgər kompüterinizin komponentləri ilə bağlı hər şey haqqında ən dəqiq məlumatlara ehtiyacınız varsa, bu yaxşı vasitədir.
2. Performance Monitor
Əməliyyat sisteminin köhnə versiyaları kimi, Windows 10-da da performans monitoru var, lakin indi o, proqram kimi mövcuddur. Başladıqdan sonra yan panelə baxın. Monitorinq Alətləri altında Performans Monitorunu görməlisiniz.
Varsayılan olaraq, monitor yalnız istənilən vaxt CPU-nun nə qədər istifadə edildiyini göstərən "% CPU Vaxtını" göstərir, lakin siz disk istifadəsi, enerji istehlakı, səhifə faylının ölçüsü, axtarış indeksinin ölçüsü, və s. daha çox.
3. Reliability Monitor
Etibarlılıq Monitoru Windows Vista-dan bəri mövcud olan gizli bir vasitədir, lakin bir çox insan bu barədə heç vaxt eşitməmişdir. O, İdarəetmə Panelində Sistem və Təhlükəsizlik > Təhlükəsizlik və Baxım > Baxım > Etibarlılıq Tarixinə Baxın altında yerləşir.
Burada sistem tarixçənizi və müəyyən bir müddət ərzində baş vermiş hadisələr və səhvlərin qrafikini görəcəksiniz. Mavi xətt sisteminizin zamanla sabitliyinin 1-dən 10-a qədər reytinqidir.
Əgər bir şey tez-tez pozulursa, bura baxmaq üçün yaxşı yerdir, çünki siz xətanı seçib həllini sınaya bilərsiniz.
Windows Şəbəkə Diaqnostika Alətləri
Wi-Fi və ya Ethernet istifadə etməyinizdən asılı olmayaraq, şəbəkə problemləri ilə üzləşmək şansınız yüksəkdir. Bu, bu günlərdə ən çox rast gəlinən problemlərdən biridir. Buna görə də bu vasitələrə ehtiyacınız var.
4. WiFi Analyzer
WiFi Analyzer tam adında deyilənləri yerinə yetirən pulsuz bir vasitədir: simsiz bağlantınızın yaxınlıqdakı digər Wi-Fi şəbəkələrinə müdaxilə edib-etmədiyini müəyyən etmək üçün Wi-Fi şəbəkənizin quraşdırılmasını təhlil edir.
Təhlildən sonra o, sizə kanal parametrlərini tövsiyə edəcək. Xüsusilə izdihamlı mənzillərdə və sıx məskunlaşan şəhərlərdə ideal deyil, lakin bəzi hallarda Wi-Fi-nin sürətini və etibarlılığını əhəmiyyətli dərəcədə yaxşılaşdıra bilər. Sınamağa dəyər!
5. SoftPerfect Network Scanner
SoftPerfect Şəbəkə Skaneri şəbəkənizə qoşulmuş istənilən cihazı aşkarlayan istifadəsi asan bir vasitədir. Bu yardım proqramı həm IPv4, həm də IPv6 kəşfini dəstəkləyir.
Şəbəkənizə neçə cihazın qoşulduğunu görmək (kiminsə İnternetdən ayrıldığını yoxlamaq üçün) və ya müəyyən bir cihazın (məsələn, smartfonun) IP ünvanını tapmaq üçün evdə istifadə edə bilərsiniz. İstifadəçilər həmçinin uzaqdan söndürməyə başlaya bilərlər.
Proqramın pulsuz versiyası 10-a qədər cihazı dəstəkləyir ki, bu da evdə istifadə üçün kifayətdir.
Windows Drive Diagnostic Tools.
6. CrystalDiskInfo
Sərt diskinizin və ya bərk diskinizin yaxşı vəziyyətdə olub olmadığını heç düşünmüsünüzmü? Bunu anlamaq asan deyil, xüsusən də siz nəyinsə səhv olduğunu dərk etmədən uğursuz ola biləcək daha yeni SSD-lərlə. (Uğursuz SSD-nin xəbərdarlıq əlamətlərini öyrənin!)
Yaxşı, burada CrystalDiskInfo işə düşür.
Bu sadə proqram sizə HDD-lər, SSD-lər və USB disklər də daxil olmaqla məlumat sürücülərinizin sağlamlığının tam icmalını verir. Təfərrüatlar temperatur, fırlanma vaxtı, işləmə müddəti, səhv dərəcəsi və s. daxildir. O, həmçinin ümumi sağlamlığınızı hesablayır.
Qeyd edək ki, onun məlumat sürücülərini sınamaq üçün istifadə edə biləcəyiniz CrystalDiskMark adlı bacı proqramı var (məsələn, onların məlumatı oxuyub yaza bilmə sürətinə baxın).
7. WinDirStat
WinDirStat, başa düşdüyüm qədər, tələb olunan proqramdır. Mən uzun illərdir müntəzəm olaraq istifadə edirəm və heç vaxt məni məyus etmədi. Bu, "Windows Directory Statistics" deməkdir və dediklərini dəqiq yerinə yetirir.
Bir sözlə, o, məlumat sürücülərinizi skan edir və sizə müxtəlif qovluq və fayllar tərəfindən nə qədər yer tutduğunu bildirir, bunların hamısı səliqəli ağac iyerarxiyasında və ətraflı qrafik təsvirdə göstərilir.
WinDirStat yalnız məlumatlarınızın harada saxlandığını vizuallaşdırmaq üçün ideal deyil, həm də itirilmiş faylları təmizləmək və disk yerini bərpa etmək üçün əladır.
8. Windows Disk Management
Windows Disk Management Windows 10-da arakəsmələri idarə etmək üçün quraşdırılmış disk yardım proqramıdır. Bu alət həmçinin istifadəçilərə SSD və ya sabit diskin vəziyyətini yoxlamağa və yeni bölmələr yaratmağa imkan verir.
Bu yardım proqramı ilə siz həmçinin potensial səhvlər üçün istənilən bölməni skan edə bilərsiniz. Bunu etmək üçün skan etmək istədiyiniz bölməni sağ klikləyin, sonra Xüsusiyyətlər > Alətlər > Skan seçin.
Nəzərə alın ki, bu əməliyyatı yerinə yetirmək üçün administrator hüquqları tələb olunur.
Windows Memory Diagnostic Tools
RAM problemləri ev kompüterlərində başqa bir ümumi problemdir. (RAM haqqında daha çox məlumatı buradan öyrənə bilərsiniz.) Bu günlərdə fiziki RAM-ın tükənməsi çox asandır, bu da sisteminizin yavaşlamasına və hətta sıradan çıxmasına səbəb ola bilər. Xoşbəxtlikdən, diaqnoz adətən sadədir.
9. Resource Monitor
Windows-da Vista-da yenidən təqdim edilmiş Resurs Monitoru adlı bir xüsusiyyət var. Ənənəvi olaraq, onu tapşırıq meneceri vasitəsilə işə salmalı idiniz, lakin indi Windows 10-da bu, Başlat menyusu vasitəsilə işə sala biləcəyiniz ayrı bir proqramdır.
Resurs Monitoru sisteminiz haqqında real vaxt məlumatlarına baxmaq üçün qabaqcıl üsuldur və adətən Performans Monitoru ilə birlikdə istifadə olunur. Bununla belə, mən ondan əsasən proses təfərrüatlarına və yaddaş istifadəsinə baxmaq üçün istifadə edirəm. Həqiqətən, bu, RAM problemlərini həll etməyin ən asan yollarından biridir.
10. Windows Memory Diagnostic
Windows-un həqiqətən RAM modullarınızı səhvlər üçün fiziki olaraq yoxlaya bilən daxili alətə sahib olduğunu bilirdinizmi? "Windows Yaddaş Diaqnostikası" adlı proqram. Onun funksionallığı hətta ən yaxşı kompüter diaqnostikası və təmiri proqram təminatını puluna görə verə bilər.
Onun istifadəsi kompüterinizi yenidən işə salacaq. Yüklədikdən sonra alət RAM-da bir neçə sınaq keçirəcək və hər hansı bir səhv və ya nasazlıq aşkar edərsə, hansı modulun günahkar olduğunu sizə bildirmək üçün əlindən gələni edəcək. Bu modulu mümkün qədər tez dəyişdirməlisiniz.
Windows Display Diagnostic Tools.
Ekranınıza diqqətlə baxın. Toz hissəciklərinin səbəb olmadığı hər hansı ləkələri görürsünüzmü? Əgər belədirsə, müəyyən bir rəngə yapışmış bir piksel olan ilişmiş pikseliniz ola bilər. Bu çox bezdirici ola bilər.
JScreenFix-dən istifadə kompüterinizdə ilişib qalmış pikseli düzəltməyin bir yoludur. Bunun etdiyi yeganə şey ekranın sahəsini hər saniyə yüzlərlə müxtəlif rəngdə ilişmiş piksellə işıqlandırmaqdır. Bu, təxminən on dəqiqə ərzində pikseli çıxarmalıdır.
Bu həmişə işləyir? Yox. Bəzən ilişib qalmış piksel ekrandakı fiziki qüsura görə həmişəlik ilişib qalır. Lakin JScreenFix-in 60 faizdən çox müvəffəqiyyət nisbəti var, ona görə də öz ilişib qalmış pikseliniz varsa, onu sınayın.
12. PixelHealer
PixelHealer pulsuzdur, lakin ölü pikseli canlandırmaq üçün istifadə edilə bilən ən effektiv proqram diaqnostik vasitələrindən biridir. Jscreen Fix-dən fərqli olaraq, bu yardım proqramı istifadəçilərdən onu yükləməyi tələb edir, lakin faylın ölçüsü 100 KB-dən azdır, ona görə də çox vaxt aparmayacaq.
Onun bacısı tətbiqi InjuredPixels ölü, ilişib qalmış və ya isti pikselləri aşkar etmək üçün istifadə edilə bilər ki, bu da öz növbəsində PixelHealer vasitəsilə düzəldilə bilər. Tətbiq RGB rənglərini canlandırmaq üçün ölü piksellər üzərində yanıb-sönür.
Hər iki proqram onları quraşdırmaq ehtiyacını aradan qaldıran portativ quraşdırıcı ilə gəlir. İstifadəçilər sadəcə faylı çıxara və proqramı işə sala bilərlər.
Windows Malware Diagnostic Tools
13. AdwCleaner
AdwCleaner haqqında çox adam bilmir, bu ayıbdır, çünki o, fantastikdir və daha çox tanınmağa layiqdir. Bu, sadə bir zərərli proqram skaneridir, lakin sürətli, səmərəli və pulsuzdur, bu, hər kəsin istəyə biləcəyi hər şeydir.
O, əsasən quraşdırıcı faylları ilə birlikdə gələn zərərli proqramları aşkar etmək üçün nəzərdə tutulmuşdur, ona görə də reklam proqramları, alətlər panelləri, arzuolunmaz proqramlar, brauzer oğruları və s. aşkarlayır. Skan nəticələri xidmətlər, fayllar, DLL-lər, planlaşdırılan tapşırıqlar, qeydlər reyestrinə və s. görə çeşidlənir.
14. Malwarebytes
Malwarebytes uzun illərdir ki, zərərli proqram skanerlərinin kralıdır. Əksər insanlar bunu ən azı bir dəfə eşitmişlər, amma eşitməmisinizsə, bilin ki, bir çox insanlar bu proqramı hər bir kompüterdə olmalıdır.
Nəzərə alın ki, Malwarebytes həm pulsuz, həm də premium versiyalarda gəlir. Pulsuz versiya, əlbəttə ki, əladır və əksər ev istifadəçiləri üçün kifayətdir, lakin Premium versiyada sadəcə heyrətamiz bir ton əlavə xüsusiyyət var. Malwarebytes Premium-un niyə pula dəyər olduğu haqqında daha çox məlumat əldə edin.
15. ClamWin
ClamWin primitiv görünə bilər, lakin bunun sizi aldatmasına imkan verməyin. Bu, hazırda mövcud olan ən yaxşı pulsuz antivirus skanerlərindən biridir. Tarama bir az vaxt apara bilər, lakin o, demək olar ki, hər şeyi aşkar edir, buna görə də güzəştə dəyər.
Niyə ClamWin istifadə edirsiniz? Çünki yuxarıda qeyd olunan alternativlərdən fərqli olaraq açıq mənbədir. Proqramın iddia etdiklərini yerinə yetirməsini təmin etmək istəyirsinizsə, xüsusən də təhlükəsizlik proqramıdırsa, bu vacibdir. Heç vaxt çox diqqətli ola bilməzsiniz.
Bu alətlərlə kompüterinizin problemlərini diaqnoz edin.
Ümid edirik ki, bu alətləri faydalı hesab edirsiniz. Onların hamısına ehtiyacınız olacaqmı? Xeyr, yəqin ki, yox. Sadəcə sizin üçün dəyərli görünənləri seçin və qalanlarını heç olmasa indilik unudun.
Siz həmişə bu səhifəni işarələyə və əvvəllər heç vaxt qarşılaşmadığınız problemlə qarşılaşsanız, ona qayıda bilərsiniz. Problemləri həll etməzdən əvvəl yenidən başlamağı unutmayın.

15 инструментов диагностики Windows для проверки состояния вашего компьютера.
Независимо от того, кто вы, новичок или ветеран, в вашей системе Windows рано или поздно возникнут проблемы, которые не так-то легко диагностировать. (Не волнуйтесь, это случается и в других операционных системах.) Когда это произойдет, что вы будете делать?
Вы можете нанять кого-нибудь, чтобы он устранил проблему за вас, но это должно быть последним средством. Нет необходимости кому-то платить, если вы можете легко решить проблему самостоятельно, используя инструменты, которые можно загрузить бесплатно.
Мы рекомендуем сначала попробовать эти инструменты. Вы можете быть удивлены тем, сколько всего можно решить с помощью этих одних! Если вы ВСЕ ЕЩЕ не можете решить проблему, тогда конечно, привлеките кавалерию.
Средства диагностики системы Windows.
Проблемы с оборудованием могут стать настоящей головной болью в Windows. Чаще всего они возникают, когда вы используете более старую версию операционной системы (например, Windows 7 или Windows 8) или новейшую версию (например, Windows Insider).
Но иногда вам просто хочется знать, какое оборудование вы используете. Это инструменты, которые вы должны знать, как использовать в любом из этих случаев.
1. HWiNFO
HWiNFO — наиболее полный инструмент сводки системы, безусловно. Он отображает всю информацию о вашем компьютере — от температуры процессора до напряжения вентилятора. Фактически, если вы используете процессор Ryzen, вам следует использовать эту программу проверки ПК, поскольку известно, что альтернативы, такие как CPU-Z, показывают неправильные показания.
Это хороший инструмент, если вам нужны наиболее точные данные обо всем, что связано с компонентами вашего компьютера.
2. Монитор производительности
Как и в более старых версиях операционной системы, в Windows 10 есть монитор производительности, но теперь он существует в виде приложения. После запуска посмотрите на боковую панель. В разделе «Инструменты мониторинга» вы должны увидеть «Монитор производительности».
По умолчанию монитор показывает только «% процессорного времени», который показывает, какая часть вашего процессора используется в любой момент времени, но вы можете добавить дополнительные счетчики, такие как использование диска, потребляемая энергия, размер файла подкачки, размер индекса поиска и т. д. более.
3. Reliability Monitor
Монитор надежности — это скрытый инструмент, который существует со времен Windows Vista, но многие люди даже не слышали о нем. Он находится на панели управления в разделе «Система и безопасность» > «Безопасность и обслуживание» > «Обслуживание» > «Просмотр истории надежности».
Здесь вы увидите историю вашей системы и временную шкалу событий и ошибок, произошедших за определенный период времени. Синяя линия — это оценка от 1 до 10 стабильности вашей системы с течением времени.
Если что-то часто выходит из строя, это хорошее место для поиска, потому что вы можете выбрать ошибку и проверить решение.
Средства диагностики сети Windows
Независимо от того, используете ли вы Wi-Fi или Ethernet, есть большая вероятность, что вы столкнетесь с проблемами сети. Это одна из самых распространенных проблем в наши дни. Вот почему вам нужны эти инструменты.
4. WiFi Analyzer
WiFi Analyzer — это бесплатный инструмент, который делает именно то, что говорит его название: он анализирует настройку вашей сети Wi-Fi, чтобы определить, не мешает ли ваш беспроводной канал работе других близлежащих сетей Wi-Fi.
После анализа он порекомендует вам настройку канала. Он не идеален, особенно в многолюдных квартирах и густонаселенных городах, но в некоторых случаях он может значительно повысить скорость и надежность вашего Wi-Fi. Стоит попробовать!
5. SoftPerfect Network Scanner
SoftPerfect Network Scanner — это простой в использовании инструмент, который обнаруживает любое устройство, подключенное к вашей сети. Эта утилита поддерживает обнаружение как IPv4, так и IPv6.
Вы можете использовать его дома, чтобы узнать, сколько устройств подключено к вашей сети (чтобы проверить, не отключается ли кто-нибудь от вашего Интернета) или найти IP-адрес конкретного устройства (например, вашего смартфона). Пользователи также могут инициировать удаленное завершение работы.
Бесплатная версия программного обеспечения поддерживает до 10 устройств, чего более чем достаточно для домашнего использования.
Windows Drive Diagnostic Tools.
6. CrystalDiskInfo
Вы когда-нибудь задумывались, в хорошем ли состоянии ваш жесткий или твердотельный диск? Это нелегко выяснить, особенно с новыми твердотельными накопителями, которые могут выйти из строя еще до того, как вы поймете, что что-то не так. (Изучите предупреждающие признаки неисправности SSD!)
Что ж, именно здесь в игру вступает CrystalDiskInfo.
Эта простая программа дает вам полный обзор состояния ваших дисков с данными, включая жесткие диски, твердотельные накопители и USB-накопители. Подробная информация включает температуру, время раскрутки, время безотказной работы, частоту ошибок и многое другое. Он также рассчитывает общее состояние здоровья.
Обратите внимание, что у него есть дочерняя программа CrystalDiskMark, которую вы можете использовать для тестирования ваших дисков с данными (т. е. посмотреть, насколько быстро они могут читать и записывать данные).
7. WinDirStat
WinDirStat, насколько я понимаю, является обязательным приложением. Пользуюсь им регулярно уже много лет, и он меня ни разу не разочаровал. Это означает «Статистика каталогов Windows» и делает именно то, что говорит.
Короче говоря, он сканирует ваши диски с данными и сообщает вам, сколько места занято различными папками и файлами, и все это отображается в аккуратной древовидной иерархии и подробном графическом представлении.
WinDirStat не только идеально подходит для визуализации того, где хранятся ваши данные, но также отлично подходит для очистки потерянных файлов и восстановления дискового пространства.
8. Windows Disk Management
Управление дисками Windows — это встроенная дисковая утилита для управления разделами в Windows 10. Этот инструмент также позволяет пользователям проверять состояние SSD или жесткого диска и создавать новые разделы.
С помощью этой утилиты вы также можете сканировать любой раздел на наличие потенциальных ошибок. Для этого щелкните правой кнопкой мыши раздел, который хотите просканировать, затем выберите «Свойства» > «Инструменты» > «Проверить».
Обратите внимание, что для выполнения этой операции необходимы права администратора.
Windows Memory Diagnostic Tools
Проблемы с оперативной памятью — еще одна распространенная проблема домашних компьютеров. (Подробнее об оперативной памяти можно узнать здесь.) В наши дни очень легко исчерпать физическую оперативную память, что может привести к замедлению работы системы и даже к сбоям. К счастью, диагноз обычно прост.
9. Resource Monitor
В Windows есть функция под названием «Монитор ресурсов», которая была реализована еще в Vista. Традиционно вам приходилось запускать его через диспетчер задач, но теперь в Windows 10 это отдельное приложение, которое вы можете запустить через меню «Пуск».
Монитор ресурсов — это расширенный способ просмотра данных о вашей системе в реальном времени, который обычно используется вместе с монитором производительности. Однако в основном я использую его для просмотра деталей процесса и использования памяти. Действительно, это один из самых простых способов устранения проблем с оперативной памятью.
10. Windows Memory Diagnostic
Знаете ли вы, что в Windows действительно есть встроенный инструмент, который может физически проверять модули оперативной памяти на наличие ошибок? Приложение под названием «Диагностика памяти Windows». Его функциональность может дать конкуренцию даже лучшему программному обеспечению для компьютерной диагностики и ремонта.
Его использование перезагрузит ваш компьютер. При загрузке инструмент проведет несколько тестов вашей оперативной памяти и, если обнаружит какие-либо ошибки или сбои, сделает все возможное, чтобы сообщить вам, какой модуль является виновником. Вам следует заменить этот модуль как можно скорее.
Windows Display Diagnostic Tools.
Посмотрите внимательно на свой экран. Видите ли вы какие-нибудь пятна, вызванные не пылинками? Если это так, возможно, у вас застрявший пиксель, то есть пиксель, застрявший на определенном цвете. Это может быть очень раздражающим.
Использование JScreenFix — это один из способов исправить застрявший пиксель на вашем компьютере. Все, что он делает, это каждую секунду засвечивает область экрана с застрявшим пикселем сотнями разных цветов. Это должно отклеить пиксель примерно через десять минут.
Всегда ли это работает? Нет. Иногда застрявший пиксель застревает навсегда из-за физического дефекта экрана. Но вероятность успеха JScreenFix составляет более 60 процентов, поэтому попробуйте, если у вас есть собственный застрявший пиксель.
12. PixelHealer
PixelHealer — бесплатный, но один из самых эффективных инструментов диагностики программного обеспечения, который можно использовать для оживления битого пикселя. В отличие от Jscreen Fix, эта утилита требует от пользователей ее загрузки, но размер файла меньше 100 КБ, поэтому это не займет много времени.
Его дочернее приложение InjuredPixels можно использовать для обнаружения битых, застрявших или горячих пикселей, которые, в свою очередь, можно исправить с помощью PixelHealer. Приложение мигает цветами RGB поверх битых пикселей, чтобы оживить их.
Оба приложения поставляются с портативным установщиком, который устраняет необходимость их установки. Пользователи могут просто разархивировать файл и запустить программу.
Windows Malware Diagnostic Tools
13. AdwCleaner
Немногие знают об AdwCleaner, и это досадно, потому что он фантастический и заслуживает большего признания. Это всего лишь простой сканер вредоносных программ, но он быстрый, эффективный и бесплатный, а это все, о чем может мечтать каждый.
Он в основном предназначен для обнаружения вредоносных программ, поставляемых в комплекте с файлами установщика, поэтому он обнаруживает рекламное ПО, панели инструментов, нежелательные программы, угонщики браузера и т. д. Результаты сканирования сортируются по службам, файлам, библиотекам DLL, запланированным задачам, записям реестра и т. д.
14. Malwarebytes
Malwarebytes уже много лет является королем среди сканеров вредоносного ПО. Большинство людей слышали о нем хотя бы один раз, но если вы этого не сделали, знайте, что многие люди считают это приложение обязательным на каждом компьютере.
Обратите внимание, что Malwarebytes поставляется как в бесплатной, так и в премиум-версии. Бесплатная версия, конечно, великолепна, и ее более чем достаточно для большинства домашних пользователей, но в Премиум-версии есть множество дополнительных функций, которые просто потрясающие. Узнайте больше о том, почему Malwarebytes Premium стоит своих денег.
15. ClamWin
ClamWin может выглядеть примитивно, но не позволяйте этому ввести вас в заблуждение. Это один из лучших бесплатных антивирусных сканеров, доступных на данный момент. Сканирование может занять некоторое время, но оно обнаруживает практически все, поэтому компромисс того стоит.
Зачем использовать ClamWin? Потому что это открытый исходный код, в отличие от вышеупомянутых альтернатив. Это важно, если вы хотите убедиться, что программа делает то, что утверждает, особенно если это приложение безопасности. Никогда нельзя быть слишком осторожным.
Диагностируйте проблемы вашего компьютера с помощью этих инструментов.
Мы надеемся, что эти инструменты окажутся вам полезными. Вам понадобятся ВСЕ они? Нет, наверное, нет. Просто выберите те, которые кажутся вам ценными, а остальное забудьте, по крайней мере, на данный момент.
Вы всегда можете добавить эту страницу в закладки и вернуться к ней, если когда-нибудь столкнетесь с проблемой, с которой никогда раньше не сталкивались. Просто не забудьте перезагрузиться перед устранением неполадок.