Ən yaxşı C++ IDE 2023
Tərtibatçılar üçün mövcud olan bütün möhtəşəm IDE-ləri (inteqrasiya edilmiş inkişaf mühitləri) və IDE-yə bənzər alətləri izləmək çətindir. Əslində, bu JetBrains hesabatı müəyyən etdi ki, respondentlərin 75%-i müntəzəm olaraq IDE-dən istifadə edir. Bu alətlər tərtibatçının iş axınlarını təkmilləşdirir, sazlama vaxtını azaldır və onları daha məhsuldar edir.
IDE-lər tərtibi, kodu tamamlamanı, sintaksis işıqlandırmasını, sazlamanı, profilləşdirməni, sınaqdan keçirməyi və daha çoxunu bir hərtərəfli istifadəçi interfeysində birləşdirərək ənənəvi mətn redaktorlarından kənara çıxır. IDE-nin imkanları olmadan, bütün bu komponentləri inkişaf iş prosesinizdə ayrıca istifadə etməli olacaqsınız. Bəzi tərtibatçılar buna üstünlük verə bilsələr də, IDE proqramlaşdırmanızı xeyli sürətləndirə və ümumilikdə daha yaxşı təcrübə təmin edə bilər.
Orada bir çox IDE variantları var, buna görə də ən yaxşı C++ IDE-lərə diqqət yetirmək əla seçimlər siyahısını daraltmağa kömək etdi. Nəhayət, şəxsi üstünlük hər bir mühitin bir çox müsbət və mənfi cəhətlərini üstələyir. Qərarınızı verməkdə sizə kömək etmək üçün hər birinin təhlili ilə yanaşı, cəlbedici variantları bir araya gətirdik. Hazırsan? 2023-cü il üçün ən yaxşı C++ IDE-lərimiz bunlardır.
1. Visual Studio
visual studio
Visual Studio yaxşı səbəblərə görə ən populyar seçimdir: bu yetkin alət çarpaz platformadır, bir çox proqramlaşdırma dillərini dəstəkləyir və inanılmaz xüsusiyyətlərə malikdir. Visual Studio-nun kod toplama texnologiyası (IntelliSense adlanır) bir çox tərtibatçılar tərəfindən hər gün təriflənir və istifadə olunur. Mükəmməl sintaksis vurğulaması, istifadəsi asan UI dizayneri, CMake dəstəyi və güclü sazlayıcı və profillər sisteminə malikdir. Üstəlik, onun böyük bir icması var, ona görə də nou-hau, nümunələr və daha çox çatışmazlıq yoxdur.
Microsoft-un daxil etmədiyi funksionallıq tez-tez mövcud Visual Studio genişləndirmələrinin təsirli kolleksiyası ilə təmin edilir. Tərtibatçılar C++ üçün genişləndirmələrin geniş seçimindən həzz alacaqlar.
Əyləncəli fakt: Incredibuid, C++ qurmalarını sürətləndirmək üçün Visual Studio-ya daxil edilmişdir.
2. Code:: Blocks
code blocks
Code::blocks C/C++ inkişafı üçün çapraz platformalı, pulsuz və açıq mənbəli inkişaf mühitidir ki, buraya kompilyasiya, avtomatlaşdırılmış kod tərtibi, kod əhatə dairəsi, profilləşdirmə, sazlama, kod təhlili və s. daxildir. O, görkəmli performansı və intuitiv interfeysi (çəkib buraxma, nişanlar), həmçinin tam kəsilmə nöqtələrindən istifadə etmək qabiliyyəti ilə tanınır. O, cəmiyyət və Code::Blocks inkişaf komandası tərəfindən qurulmuş sağlam plagin ekosisteminə malikdir.
3. CLion
CLion
JetBrains-dən CLion C/C++ üçün kommersiya platformalararası inkişaf mühitidir. JetBrains, əla kod refaktorinq alətləri ilə əla kod redaktorlarını sevən tərtibatçıların sadiq izləyicisinə malikdir. CLion-a kod analizi, CMake dəstəyi, ağıllı kod dəstəyi ilə layihə modelləşdirmə daxildir. CLion, yerli və uzaqdan (SSH vasitəsilə) dəstəyi olan bir neçə IDE-dən biridir, yerli olaraq kod yazmağa, lakin onu uzaq serverlərdə tərtib etməyə imkan verir.
CLion yalnız C/C++ üzərində cəmlənsə də, o, ən populyar proqramlaşdırma dilləri üçün versiyaları olan JetBrains IDE-yə əsaslanır.
4. Eclipse CDT (C/C++ Development Tooling)
Eclipse
Eclipse Java-da yazılmış pulsuz, açıq mənbəli, çarpaz platformalı IDE-dir və əvvəlcə hazırda dayandırılmış IBM VisualAge IDE-ni əvəz etmək üçün yaradılmışdır. Eclipse tam hüquqlu IDE-dən daha çox bir çərçivədir və dilə uyğun funksionallığı təmin etmək üçün geniş çeşiddə plaginlərə arxalanır. Eclipse otuza yaxın proqramlaşdırma dilini dəstəkləyir və C/C++ versiyası Eclipse CDT (Eclipse C/C++ İnkişaf Alətləri) adlanır.
Eclipse sadəliyi və geniş icma dəstəyi ilə tanınır. O, C/C++ IDE-dən gözlədiyiniz bütün standart xüsusiyyətləri təklif edir, məsələn, kodun tamamlanması, kompilyasiya və sazlama dəstəyi, statik kod təhlili, profilləşdirmə və refaktorinq.
5. CodeLite
codelight
CodeLite başqa bir pulsuz və açıq mənbəli IDE-dir. O, C/C++, PHP və JavaScript-i dəstəkləyir və onun Windows, macOS, Linux və FreeBSD-də işləməsinə imkan verən cross-platforma wxWidgets alət dəstindən istifadə etməklə qurulub. Redaktor açıq mənbə Scintilla layihəsinə əsaslanır.
CodeLite sadə, lakin hərtərəfli istifadəçi interfeysi təqdim edir və layihənin idarə edilməsi, refaktorinq, kodun tamamlanması, sintaksis işıqlandırılması, GNU GDB ilə sazlama və Git və Subversion kimi mənbə kodu idarəetmə sistemləri ilə inteqrasiya üçün dəstəyi ehtiva edir.
IDE, həmçinin tərtibatçılara asanlıqla çarpaz platforma qrafik istifadəçi interfeysləri yaratmağa imkan verən wxWidgets müəllif alətini ehtiva edir.
6. Apache NetBeans
Apache NetBeans
Apache NetBeans Java-da yazılmış açıq mənbəli, cross-platform inkişaf mühitidir. Bu, Çexiyanın Praqa şəhərindəki Çarlz Universitetində tələbə layihəsi idi və əvvəlcə Xelfi adlanırdı. Xelfi adı Paskal proqramlaşdırma dili üçün Delphi IDE-yə istinad idi. Sun Microsystems 1999-cu ildə NetBeans-ı aldı, sonra Oracle (Sun-u əldə etdi) onu 2016-cı ildə Apache layihəsi üçün buraxdı.
NetBeans əla C/C++ dəstəyinə malikdir və ona sazlayıcı, kod qatlama, layihələr, şablonlar və Qt Toolbar dəstəyi daxildir. O, həmçinin fəal ianəçilər icması tərəfindən hazırlanmış plaginləri ehtiva edir.
7. Qt Creator
qt
Qt Creator populyar və zəngin xüsusiyyətlərlə zəngin Qt alət dəstindən istifadə edərək heyrətamiz GUI proqramları yaratmaq üçün kommersiya (pulsuz sınaq) cross-platform C++ inkişaf mühitidir.
Qt Creator tərtibatçıları kompilyasiya, sazlama, kodun tamamlanması, profilləşdirmə və refaktorinq kimi tipik IDE xüsusiyyətlərini təklif etməklə yanaşı, Qt alətlər dəsti əsasında dizayn və inkişaf alətlərinin canlı ekosistemindən faydalanırlar.
8. Dev C++
Dev C++
Adından da göründüyü kimi, Dev C++ C++ üçün tam xüsusiyyətli açıq mənbə IDE-dir. Dev C++ təsirli xüsusiyyətlər dəstinə malik olsa da, yalnız Windows əməliyyat sistemini dəstəkləyir. Bu məhdudiyyətə baxmayaraq, o, Cygwin və MinGW kimi GCC əsaslı tərtibatçıları dəstəkləyir.
Əlavə olaraq, onun daxili saz ayıklayıcısı (GDB vasitəsilə), beynəlxalq dil dəstəyi, kod tərtibi, sintaksisi vurğulayan redaktor, alət meneceri, tapmaq və dəyişdirmə seçimləri, CVS dəstəyi və kod çapı var.
9. C++ Builder
C++ Builder
C++ Builder, Delphi Paskal məhsullarını istehsal edən Embarcadero şirkətinin çarpaz platformalı yerli inkişaf mühitidir (pulsuz sınaq versiyasını təklif edir).
Bu, Boost kitabxanalarına asan giriş, davamlı inteqrasiya, verilənlər bazası idarəetməsi, versiyaya nəzarət inteqrasiyası və geniş çeşiddə mövcud plaginlərə malik təkmilləşdirilmiş Clang kompilyatoruna malikdir.
C++ Builder sürətli kompilyasiyaya və çarpaz platforma sazlayıcısına malikdir. O, hətta iOS və Android üçün yerli mobil proqramların hazırlanmasını dəstəkləyir.
10. Xcode
Xcode
Xcode, Apple tərəfindən yazılmış macOS üçün inteqrasiya olunmuş inkişaf mühitidir. Bu yaxınlarda macOS Big Sur versiyası üçün yenidən işlənib və tərtibatçılar üçün gözəl və fərdiləşdirilə bilən interfeysə malikdir. Bu, bir çox macOS və iOS tərtibatçıları üçün defolt seçimdir və həm Apple Silicon, həm də Intel x86_64 sistemlərində işləyən mobil və universal proqramların dizaynı, inkişafı və tərtibi üçün lazım olan bütün alətləri özündə birləşdirir.Xcode güclü kod redaktoru, layihə idarəetmə sistemi, mənbə kodun idarə edilməsi dəstəyi, daxili sənədlər, interfeys bəstəkarı, mobil qurğular üçün virtual mühit və modelləşdirmə və sınaq üçün macOS, qrafiki sazlama aləti, davamlı inteqrasiya, statik analiz və C/ üçün dəstəyə malikdir. LLVM vasitəsilə C++ tərtibi.
11. GNAT Programming Studio
Gant studio
GNAT Proqramlaşdırma Studio C/C++ daxil olmaqla müxtəlif proqramlaşdırma dillərini dəstəkləyən pulsuz və açıq mənbəli inteqrasiya olunmuş inkişaf mühitidir. O, Ada dilində yazılmışdır və GTK+ alətlər zəncirindən istifadə edərək, ona Windows, macOS, Linux, FreeBSD və Solaris daxil olmaqla, geniş platformalarda işləmək imkanı verir.
Standart IDE kodunun redaktəsi, tamamlanması və kompilyasiya xüsusiyyətlərinə əlavə olaraq, GNAT sazlamağı (həm yerli, həm də uzaqdan), həmçinin çarpaz tərtibi (başqa platforma üçün tərtib) dəstəkləyir. GNAT Python-da yazılmış plaginlərlə də genişləndirilə bilər.
12. Kite
Kite
Kite, əsas fərqləndirici xüsusiyyəti süni intellektə əsaslanan kodu tamamlama mühərriki olan multi-proqramlaşdırma dili ilə mülkiyyətli cross-platform IDE-dir. 25 milyon mənbə kodu faylı üzərində təlim keçmiş o, vaxtınıza qənaət etmək üçün növbəti dəfə nə yazacağınızı ağıllı şəkildə proqnozlaşdırır. Şirkət iddia edir ki, tərtibatçılar inkişaf zamanı düymələrin 47%-ə qədər qənaət edir.
Kite-in AI mühərriki IntelliJ, Atom, Visual Studio Code, Sublime, PyCharm və Vim kimi digər məşhur IDE-lərə və kod redaktorlarına əlavə olaraq da mövcuddur.
C++ üçün ən yaxşı IDE-lər - Seçdiyiniz IDE-ni müəyyənləşdirin
Sizin üçün doğru IDE seçmək asan məsələ deyil. Ümid edirik ki, ən yaxşı C++ IDE-lərin bu siyahısı sizə mövcud müxtəlif variantlar haqqında fikir verdi.
Ən yaxşı iddiaçıların profilini çıxarsaq və onların xüsusiyyət dəstlərini araşdırsaq da, praktiki istifadəni heç bir əvəz edə bilməz. Hansının sizin üçün ən uyğun olduğunu görmək üçün bu siyahıdan sevdiyiniz dizaynları real layihədə sınamağı tövsiyə edirik.
Bir çox tərtibatçı müxtəlif vəziyyətlərdə birdən çox IDE istifadə edir. Windows mərkəzli inkişaf layihəsi ən yaxşı şəkildə Visual Studio istifadə edərək xidmət göstərir və macOS tətbiqi digər IDE-lərdən daha çox Xcode-dan faydalana bilər. Bununla belə, çarpaz platforma layihələri, xüsusən wxWidgets alətlər silsiləsi istifadə edənlər CodeLite kimi müstəqil layihələrdən faydalana bilər. JetBrains istifadəçisisinizsə, CLion açıq seçimdir. Digər JetBrains alətləri ilə yaxşı inteqrasiyaya malikdir və oxşar istifadəçi interfeysi və iş axınına malikdir. Qt tərtibatçıları təbii olaraq Qt Creator-a meyl edəcəklər.
Və əlbəttə ki, IDE-dən istifadə etmək lazım deyil. Bəzən sadə seçim Visual Studio Code, Sublime, Atom və ya Notepad++ kimi tipik bir proqramçı redaktorunda yaxşı işləyir.

Лучшие IDE для C++ 2023 года
Трудно отследить все замечательные IDE (интегрированные среды разработки) и подобные IDE инструменты, доступные разработчикам. Фактически, этот отчет JetBrains показал, что 75% респондентов регулярно используют IDE. Эти инструменты улучшают рабочие процессы разработчиков, сокращают время отладки и делают их более продуктивными.
IDE выходят за рамки обычных текстовых редакторов, объединяя компиляцию, завершение кода, подсветку синтаксиса, отладку, профилирование, тестирование и многое другое в одном комплексном пользовательском интерфейсе. Без возможностей IDE вам придется использовать все эти компоненты отдельно в рабочем процессе разработки. Хотя некоторые разработчики могут предпочесть это, IDE может значительно ускорить ваше программирование и обеспечить в целом лучший опыт.
Существует множество вариантов IDE, поэтому сосредоточение внимания на лучших C++ IDE помогло сузить список отличных вариантов. В конце концов, личные предпочтения перевесят многие плюсы и минусы каждой среды. Чтобы помочь вам принять решение, мы собрали убедительную подборку вариантов вместе с анализом каждого из них. Готовый? Вот наши лучшие IDE для C++ на 2023 год.
Список лучших IDE для C++
1. Visual Studio
visual studio
Visual Studio является наиболее популярным выбором по веским причинам: этот зрелый инструмент является кроссплатформенным, поддерживает множество языков программирования и обладает невероятным набором функций. Технология компиляции кода Visual Studio (названная IntelliSense) широко хвалится и ежедневно используется многими разработчиками. Он имеет отличную подсветку синтаксиса, простой в использовании дизайнер пользовательского интерфейса, поддержку CMake, а также мощную систему отладчика и профилировщика. Кроме того, у него огромное сообщество, поэтому нет недостатка в ноу-хау, образцах и многом другом.
Функциональность, которую Microsoft не включает, часто обеспечивается впечатляющей коллекцией доступных расширений Visual Studio. Разработчикам понравится широкий выбор расширений для C++.
Интересный факт: Incredibuid включен в состав Visual Studio для ускорения сборки на C++.
2. Code:: Blocks
code blocks
Code::blocks — это кроссплатформенная бесплатная среда разработки с открытым исходным кодом для разработки на C/C++, которая включает в себя компиляцию, автоматическую компиляцию кода, покрытие кода, профилирование, отладку, анализ кода и многое другое. Он известен своей выдающейся производительностью и интуитивно понятным интерфейсом (перетаскивание, вкладки), а также возможностью использования полных точек останова. Он имеет здоровую экосистему плагинов, созданную сообществом и командой разработчиков Code::Blocks.
3. CLion
CLion
CLion от JetBrains — это коммерческая кроссплатформенная среда разработки для C/C++. У JetBrains есть преданные поклонники разработчиков, которым нравятся их превосходные редакторы кода с превосходными инструментами рефакторинга кода. CLion включает анализ кода, поддержку CMake, моделирование проектов с интеллектуальной поддержкой кода. CLion — одна из немногих IDE, имеющих локальную и удаленную (через SSH) поддержку, что позволяет вам писать код на локальном компьютере, но компилировать его на удаленных серверах.
Хотя CLion ориентирован исключительно на C/C++, он основан на среде IDE JetBrains с версиями для наиболее популярных языков программирования.
4. Eclipse CDT (C/C++ Development Tooling)
Eclipse
Eclipse — это бесплатная кроссплатформенная IDE с открытым исходным кодом, написанная на Java и изначально созданная для замены ныне снятой с производства IBM VisualAge IDE. Eclipse — это скорее фреймворк, чем полноценная IDE, основанная на широком наборе плагинов для обеспечения функциональности, специфичной для конкретного языка. Eclipse поддерживает почти тридцать языков программирования, а версия C/C++ называется Eclipse CDT (Инструменты разработки Eclipse C/C++).
Eclipse хорошо известен своей простотой и широкой поддержкой сообщества. Он предлагает все стандартные функции, которые можно ожидать от IDE C/C++, такие как завершение кода, поддержка компиляции и отладки, статический анализ кода, профилирование и рефакторинг.
5. CodeLite
codelight
CodeLite — еще одна бесплатная IDE с открытым исходным кодом. Он поддерживает C/C++, PHP и JavaScript и создан с использованием кроссплатформенного набора инструментов wxWidgets, что позволяет ему работать в Windows, macOS, Linux и FreeBSD. Редактор основан на проекте Scintilla с открытым исходным кодом.
CodeLite предоставляет простой, но комплексный пользовательский интерфейс и включает поддержку управления проектами, рефакторинга, завершения кода, подсветки синтаксиса, отладки с помощью GNU GDB и интеграции с системами управления исходным кодом, такими как Git и Subversion.
В состав IDE также входит инструмент создания wxWidgets, который позволяет разработчикам легко создавать кроссплатформенные графические пользовательские интерфейсы.
6. Apache NetBeans
Apache NetBeans
Apache NetBeans — это кроссплатформенная среда разработки с открытым исходным кодом, написанная на Java. Это был студенческий проект Карлова университета в Праге, Чехия, и первоначально он назывался Xelfi. Имя Xelfi было ссылкой на Delphi IDE для языка программирования Pascal. Sun Microsystems купила NetBeans в 1999 году, затем Oracle (которая приобрела Sun) выпустила его для проекта Apache в 2016 году.
NetBeans имеет превосходную поддержку C/C++ и включает отладчик, свертывание кода, проекты, шаблоны и поддержку Qt Toolkit. Он также содержит плагины, разработанные активным сообществом участников.
7. Qt Creator
qt
Qt Creator — это коммерческая (с бесплатной пробной версией) кроссплатформенная среда разработки C++ для создания превосходных приложений с графическим пользовательским интерфейсом с использованием популярного и многофункционального набора инструментов Qt.
Помимо предложения типичных функций IDE, таких как компиляция, отладка, завершение кода, профилирование и рефакторинг, разработчики Qt Creator получают выгоду от динамичной экосистемы инструментов проектирования и разработки, основанной на наборе инструментов Qt.
8. Dev C++
Dev C++
Как следует из названия, Dev C++ — это полнофункциональная интегрированная среда разработки с открытым исходным кодом для C++. Хотя Dev C++ может похвастаться впечатляющим набором функций, он поддерживает только операционную систему Windows. Несмотря на это ограничение, он включает поддержку компиляторов на основе GCC, таких как Cygwin и MinGW.
Кроме того, он имеет встроенный отладчик (через GDB), поддержку международных языков, компиляцию кода, редактор подсветки синтаксиса, менеджер инструментов, параметры поиска и замены, поддержку CVS и печать кода.
9. C++ Builder
C++ Builder
C++ Builder — это кроссплатформенная собственная среда разработки (предлагающая бесплатную пробную версию) от Embarcadero, той же компании, которая производит продукты Delphi Pascal.
Он оснащен улучшенным Clang компилятором с простым доступом к библиотекам Boost, непрерывной интеграцией, управлением базами данных, интеграцией контроля версий и широким ассортиментом доступных плагинов.
C++ Builder может похвастаться быстрой компиляцией и кроссплатформенным отладчиком. Он даже поддерживает разработку собственных мобильных приложений для iOS и Android.
10. Xcode
Xcode
Xcode — это встроенная среда разработки для macOS, написанная Apple. Недавно он был переработан для версии macOS Big Sur и имеет приятный и настраиваемый интерфейс для разработчиков. Это выбор по умолчанию для многих разработчиков MacOS и iOS, который включает в себя все инструменты, необходимые для проектирования, разработки и компиляции мобильных и универсальных приложений, которые работают как на системах Apple Silicon, так и на системах Intel x86_64.
Xcode имеет мощный редактор кода, систему управления проектами, поддержку управления исходным кодом, встроенную документацию, композитор интерфейса, виртуальную среду для мобильных устройств и macOS для моделирования и тестирования, графический инструмент отладки, непрерывную интеграцию, статический анализ и поддержку C. /C++ компиляция через LLVM.
11. GNAT Programming Studio
Gant studio
GNAT Programming Studio — это бесплатная интегрированная среда разработки с открытым исходным кодом, поддерживающая различные языки программирования, включая C/C++. Он написан на Ada и использует набор инструментов GTK+, что дает ему возможность работать на широком спектре платформ, включая Windows, macOS, Linux, FreeBSD и Solaris.
В дополнение к стандартным функциям IDE по редактированию, дополнению и компиляции кода, GNAT поддерживает отладку (как локальную, так и удаленную), а также кросс-компиляцию (компиляцию для другой платформы). GNAT также можно расширить с помощью плагинов, написанных на Python.
12. Kite
Kite
Kite — это проприетарная кроссплатформенная среда IDE с мультипрограммным языком, основной отличительной чертой которой является механизм автодополнения кода на основе искусственного интеллекта. Обученный на 25 миллионах файлов исходного кода, он интеллектуально предсказывает, что вы собираетесь напечатать дальше, чтобы сэкономить ваше время. Компания утверждает, что разработчики экономят до 47% нажатий клавиш во время разработки.
Механизм искусственного интеллекта Kite также доступен в качестве дополнения к другим популярным IDE и редакторам кода, таким как IntelliJ, Atom, Visual Studio Code, Sublime, PyCharm и Vim.
Лучшие IDE для C++ – определите выбранную вами IDE
Выбор подходящей для вас IDE — непростая задача. Мы надеемся, что этот список лучших IDE для C++ дал представление о различных доступных вариантах.
Хотя мы представили основных претендентов и изучили их наборы функций, ничто не заменит практического использования. Мы рекомендуем попробовать ваши любимые проекты из этого списка в реальном проекте, чтобы понять, какой из них лучше всего подходит вам.
Многие разработчики используют несколько IDE в разных ситуациях. Проект разработки, ориентированный на Windows, лучше всего обслуживать с помощью Visual Studio, а приложение macOS может получить больше преимуществ от Xcode, чем от других IDE. Однако кросс-платформенные проекты, особенно те, которые используют набор инструментов wxWidgets, могут выиграть от независимых проектов, таких как CodeLite. Если вы пользователь JetBrains, CLion — очевидный выбор. Он имеет хорошую интеграцию с другими инструментами JetBrains и имеет аналогичный пользовательский интерфейс и рабочий процесс. Разработчики Qt, естественно, будут тяготеть к Qt Creator.
И, конечно же, вам не обязательно использовать IDE. Иногда простой вариант хорошо подходит для типичного редактора программиста, такого как Visual Studio Code, Sublime, Atom или Notepad++.