Növbəti beş ildə biz fotoqrafiya sənayesində aşağıdakı dəyişiklikləri görə bilərik.
1.Smartfonlar, şübhəsiz ki, keyfiyyəti yaxşılaşdıqca qeyri-peşəkarlar üçün əsas kamera seçiminə çevriləcək. Smartfonların sensor ölçüsü, təsvir keyfiyyəti və hesablama fotoqrafiya imkanlarının artacağı gözlənilir.
2. Şəkil keyfiyyətini daha da yaxşılaşdırmaq, səs-küyü azaltmaq və aşağı işıq şəraitində təsvir keyfiyyətini yaxşılaşdırmaq üçün kompüter fotoqrafiyası fotoqrafiyanın gələcəyində mühüm rol oynamağa davam edəcəkdir. Bu texnologiyanın mobil cihazlarda və müstəqil kameralarda tətbiqi fotoqrafların şəkilləri çəkmə və redaktə üsullarını tamamilə dəyişəcək.
3. Güzgüsüz kameralar populyarlıq qazanır və daha çox fotoqraf öz kiçik, daha yüngül və daha sürətli modellərinə keçdiyi üçün satışda DSLR kameraları ötəcəyi proqnozlaşdırılır. Bu tendensiyanın nəticəsində DSLR kameralar gələcəkdə köhnələ bilər.
4. VR və 360 dərəcə fotoqrafiya. Virtual reallıq (VR) cihazlarının populyarlığının immersiv mediaya ehtiyacı artıracağı gözlənilir. Bu, 360 dərəcə kameraların və redaktə proqramlarının, eləcə də immersiv media paylama kanallarının inkişafına təkan verə bilər.
5. Dronlar və havadan çəkiliş/video. Dron texnologiyası inkişaf etdikcə və qaydalar dəyişdikcə, dronların bu məqsədlər üçün istifadəsinin populyarlığının artacağı gözlənilir. Bu, nəhayət, inkişaf etmiş təsvir imkanlarına və genişlənmiş diapazona malik daha geniş şəkildə əldə edilə bilən, aşağı qiymətli dronlara gətirib çıxara bilər.
6. Vizual aktivlərə tələbat artdıqca, stok fotoqrafiya platformaları istifadəçilərdə bum görə bilər. Əgər bu baş verərsə, o, fond şəkilləri üçün daha çox niş bazarlara və fotoqrafların pul qazanmasının daha yaxşı yollarına qapı aça bilər.
7. Fotoqrafiya sənayesi planetə mənfi təsirini azaltmaq üçün davamlılıq və yaşıl texnologiyalara üstünlük verə bilər. Bu, ekoloji cəhətdən təmiz alətlərin yaradılmasına, akkumulyator texnologiyasında irəliləyişlərə və fotoqrafiya avadanlığının təkrar istifadəsinə və təkrar emalına diqqətin artırılmasına səbəb ola bilər.
8. Onlayn öyrənmə və icmalar. İnternet və rəqəmsal ünsiyyətin digər formaları inkişaf etməyə davam etdikcə, çox güman ki, onlayn öyrənmə platformaları və sosial media icmaları fotoqraflara yeni texnikaları öyrənməyə, həmyaşıdları ilə əlaqə saxlamağa və işlərini nümayiş etdirməyə kömək etməkdə daha mühüm rol oynayacaqlar.
9. İnsan kütləsindən fərqlənmək üçün fotoqrafların fotoqrafiya və ya üslubun müəyyən bir sahəsinə diqqət yetirmələri faydalı ola bilər.
10. İnsan tərəfindən yaradılan və süni intellektlə yaradılan fotoqrafiyanın hibridinə gətirib çıxara bilən süni intellekt tərəfindən yaradılan məzmunun artan yayılması onuncu yerdədir. Bu, peşəkar fotoqraflara olan ehtiyaca təsir edə bilər, eyni zamanda insanlar və süni intellekt arasında bədii əməkdaşlıq üçün yeni imkanlar aça bilər.
Fotoqraflar müvəffəqiyyətli qalmaq istəyirlərsə, bazarın daim dəyişən təbiətinə uyğunlaşmalı olacaqlar.

В ближайшие пять лет мы можем увидеть следующие изменения в фотоиндустрии:
1. Смартфоны, безусловно, станут основным выбором камер для непрофессионалов, поскольку их качество продолжает расти. Ожидается, что размер сенсора, качество изображения и возможности вычислительной фотографии смартфонов будут увеличиваться.
2. Для дальнейшего улучшения качества изображения, снижения шума и улучшения качества изображения в условиях низкой освещенности компьютерная фотография будет продолжать играть важную роль в будущем фотографии. Внедрение этой технологии в мобильные устройства и автономные камеры полностью изменит процессы съемки и редактирования изображений для фотографов.
3. Беззеркальные камеры набирают популярность, и, по прогнозам, они превзойдут зеркальные камеры по объему продаж, поскольку все больше фотографов переходят на их меньшие, легкие и быстрые модели. В результате этой тенденции зеркальные камеры могут в будущем устареть.
4. VR и 360-градусная фотография. Ожидается, что популярность устройств виртуальной реальности (VR) повысит потребность в иммерсивных медиа. Это может стимулировать разработку 360-градусных камер и программного обеспечения для редактирования, а также каналов распространения иммерсивных медиа.
5. Дроны и аэрофото/видеосъемка. По мере развития технологий дронов и изменения правил ожидается, что популярность использования дронов для этих целей будет расти. В конечном итоге это может привести к появлению более широко доступных и недорогих дронов с расширенными возможностями визуализации и увеличенной дальностью полета.
6. По мере роста потребности в визуальных материалах на платформах стоковой фотографии может наблюдаться бум пользователей. Если это произойдет, это может открыть путь к появлению дополнительных нишевых рынков стоковых изображений и более эффективных способов заработка для фотографов.
7. Фотоиндустрия может уделять приоритетное внимание устойчивому развитию и экологически чистым технологиям, чтобы уменьшить их негативное воздействие на планету. Это может привести к созданию экологически чистых инструментов, достижениям в области аккумуляторных технологий и акценту на повторном использовании и переработке фотооборудования.
8. Онлайн-обучение и сообщества. Поскольку Интернет и другие формы цифровой коммуникации продолжают развиваться, вполне вероятно, что платформы онлайн-обучения и сообщества в социальных сетях будут играть еще более важную роль, помогая фотографам изучать новые методы, общаться со сверстниками, и демонстрации своих работ.
9. Чтобы выделиться среди большого количества людей, фотографам может быть полезно сосредоточиться на определенной области фотографии или стиле.
10. Растущая распространенность контента, созданного искусственным интеллектом, который может привести к гибриду фотографии, созданной человеком и созданной искусственным интеллектом, занимает десятое место. Это может повлиять на потребность в профессиональных фотографах, но также может открыть новые возможности для художественного сотрудничества человека и искусственного интеллекта.
Фотографам придется приспосабливаться к постоянно меняющемуся характеру рынка, если они хотят оставаться успешными.