C# və C++ arasındakı əsas fərq
C++ aşağı səviyyəli proqramlaşdırma dilidir və onun baza C dilinə obyekt yönümlü xüsusiyyətlər əlavə edir, C# isə yüksək səviyyəli dildir.
C++ maşın kodu üçün tərtib edilir, C# isə ASP.NET tərəfindən şərh edilən JIT olan CLR (Ümumi Dil İş Zamanı) üçün "tərtib olunur".
C++ obyekt yönümlü, C# isə komponent yönümlü proqramlaşdırma dilidir.
C++ dilində yaddaşı əl ilə idarə etməlisiniz, halbuki C# virtual maşında işləyir, o isə yaddaşı avtomatik idarə edir.
C++ inkişafı müəyyən bir arxitekturaya əməl etməli və portativ olmalıdır, halbuki C# inkişafı sadə, müasir, obyekt yönümlü, ümumi məqsədli proqramlaşdırma dili olmalıdır.
C++ nədir?
C++, C proqramlaşdırma dilinin xüsusiyyətlərini və Simula67 (ilk obyekt yönümlü dil) xüsusiyyətlərini özündə cəmləşdirən proqramlaşdırma dilidir. C++ siniflər və obyektlər anlayışını təqdim etdi.
O, dilin yüksək və aşağı səviyyəli imkanlarını əhatə edir. Beləliklə, orta səviyyəli bir dil hesab olunur. Əvvəllər o, C dilinin bütün xüsusiyyətlərinə malik olduğu üçün “siniflərlə C” adlanırdı.
С# nədir?
C-Sharp, Microsoft tərəfindən hazırlanmış obyekt yönümlü proqramlaşdırma dilidir və .Net Framework üzərində işləyir. Güclü yazma, imperativ, deklarativ, obyekt yönümlü (sinif əsaslı) və komponent yönümlü proqramlaşdırma kimi xüsusiyyətlərə malikdir. O, .NET platformasında Microsoft tərəfindən hazırlanmışdır.
"C-sharp" adı musiqi notasından ilhamlanıb. Burada "#" işarəsi yazılan notun yarım ton yuxarı qalxmalı olduğunu bildirir.
C++ dilinin tarixi
C++ dili AT&T Bell Laboratories-dən Bjarne Stroustrup tərəfindən hazırlanmışdır. Stroustrup C-nin qızğın tərəfdarı və Simula67-nin pərəstişkarı idi. O, hər iki dilin ən yaxşısını birləşdirmək istəyirdi. O, C dilinin gücünü saxlayaraq obyekt yönümlü proqramlaşdırmanın xüsusiyyətlərini dəstəkləyən dil yaratmağa çalışırdı. Nəticə C++ oldu.
C# tarixi
Anders Hejlsberg C# dilinin inkişafına əsas töhfə verənlərdəndir. 1999-cu ildə o, daha sonra "Cool" adlanan yeni bir dil hazırlamaq üçün komanda topladı. Layihə 2000-ci ilin iyulunda .Net developer konfransında təsdiqləndi və elan edildi. Daha sonra bu dil C# adlandırıldı.

C# против C++: разница между ними.
C++ — это язык программирования низкого уровня, который добавляет объектно-ориентированные функции к своему базовому языку C, тогда как C# — это язык высокого уровня.
C++ компилируется в машинный код, тогда как C# «компилируется» в CLR (Common Language Runtime), который интерпретируется JIT в ASP.NET.
C++ — объектно-ориентированный язык, а C# — компонентно-ориентированный язык программирования.
В C++ вам необходимо управлять памятью вручную, тогда как C# работает на виртуальной машине, которая выполняет управление памятью автоматически.
Разработка на C++ должна следовать какой-либо конкретной архитектуре и должна быть переносимой, тогда как разработка на C# должна быть простым, современным, объектно-ориентированным языком программирования общего назначения.
Что такое С++?
C++ — это язык программирования, который содержит функции языка программирования C, а также Simula67 (первого объектно-ориентированного языка). В C++ появилась концепция классов и объектов.
Он инкапсулирует возможности языка высокого и низкого уровня. Таким образом, он рассматривается как язык среднего уровня. Раньше он назывался «С с классами», так как обладал всеми свойствами языка Си.
Что такое С#?
C-Sharp — это объектно-ориентированный язык программирования, разработанный Microsoft и работающий на базе .Net Framework. Он имеет такие функции, как строгая типизация, императивное, декларативное, объектно-ориентированное (на основе классов) и компонентно-ориентированное программирование. Он был разработан Microsoft на платформе .NET.
Название «до-диез» было навеяно нотными обозначениями. Здесь символ «#» указывает на то, что написанная нота должна быть сделана на полтона выше по высоте.
История С++
Язык C++ был разработан Бьярном Страуструпом из AT&T Bell Laboratories. Страуструп был ярым сторонником C и поклонником Simula67. Он хотел объединить лучшее из обоих языков. Он стремился создать язык, который поддерживает функции объектно-ориентированного программирования и при этом сохраняет мощь C. В результате появился C++.
История С#
Андерс Хейлсберг — ключевой участник разработки языка C#. В 1999 году он собрал команду для разработки нового языка, который тогда назывался «Cool». Проект был одобрен и анонсирован в июле 2000 года на конференции разработчиков .Net. Позже язык был переименован в C#.